numer 162/2006

Wystawa towarzysząca :

 
zapraszamy  Państwa i Przyjaciół do obejrzenia wystawy tkaniny:

NEXUS

Elżbieta Nawrocka - Staniecka

  Wystawa czynna od 26.01. 2007 -  do 28.02.2007

 

fragment pracy “Zadymka II” 32x32 cm, technika mieszana

Elżbieta Nawrocka - Staniecka
Urodzona w 1948 roku w Łodzi.
W latach 1967-1973 studiowała w Państwowej 
Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi.
Od 1973 roku pracuje w macierzystej Uczelni 
(obecnie Akademia Sztuk Pięknych 
im. W. Strzemińskiego) jako pracownik 
dydaktyczny. Zajmuje się twórczością 
w zakresie sztuki włókna oraz zagadnieniami 
związanymi z projektowaniem ubioru.
Prace prezentowała na wystawach indywidualnych na terenie Polski oraz licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

---------------------------------------------------------------------------------
W trakcie tworzenia moich tkanin jedne działania pociągają za sobą szereg kolejnych rozwiązań powiązanych ze sobą jednocześnie stwarzających nowe możliwości twórcze. Patrząc na swoje prace widzę jak na dłoni splot uwarunkowań, który doprowadził do ich powstania w obecnym kształcie, dostrzegam występujące miedzy nimi powiązania dotyczące wyboru kształtujących formę środków wyrazu plastycznego. Dlatego właśnie nadałam tej ekspozycji moich prac tytuł „Negus” (łac. Splot, powiązanie).
Moje działania w zakresie tkaniny artystycznej wiążą się z poszukiwaniem środków dla wyrażenia formy przekazu artystycznego w kręgu struktur i faktur oraz z eksperymentami w zakresie stosowania różnorodnych surowców.
Poszukując własnej formy ekspresji artystycznej łączą struktury tkackie ze splotami dziewiarskimi, których nieograniczone możliwości kształtowania powierzchni i formy nieodmiennie mnie fascynują. Zmieniając środki działania zmieniam charakter moich prac od „rzeźbiarskich” strukturalnych powierzchni po ulotne ażurowe, wzbogacone działaniem nitki linii prace kojarzące się 
z „grafika”. Świadomie ograniczam działanie koloru. Zestawienia różnych odcieni bieli, szarości i czerni pozwalają w pełni uwydatnić urodę faktury 
i ekspresje linii.
Eksperymentując ze struktura, tworzywem i forma wciąż poszukuje.

Elżbieta Nawrocka-Staniecka